FEDMAR kamień naturalny

Zaprojektuj sam: kuchnia | łazienka | pokój language: po polsku in english


Fedmar Polska Sp. z o.o.
ul. Mińska 69
03-828 Warszawa,
tel.: +48 22 837 11 51
tel.: +48 22 836 16 20
e-mail: info@fedmar.eu


FEDERALMARBLE FedMar
Wskazówki montażowe

Naturalny kamień jest specyficznym materiałem stosowanym w budownictwie i dlatego wymaga nieco odmiennego w stosunku do materiałów ceramicznych podejścia do jego montażu. Nieumiejętna technika montażu może całkowicie popsuć efekt końcowy. Poniższe wskazówki mogą pomóc Państwu ustrzec się od najczęściej popełnianych błędów. Przy zakupie przewidzieć ilość potrzebnego materiału z zapasem na odpady występujące przy montażu - zakupiony z innej partii materiał może się nieco różnić pod względem odcienia koloru oraz charakterystyki użylenia.

Płyty kamienne należy przenosić i magazynować możliwie w pozycji pionowej Unikać uderzania krawędzi płyt o siebie, aby nie doprowadzić do ich wykruszenia się. Ewentualnie uszkodzone w ten sposób płytki można jeszcze wykorzystać na elementy okładziny wymagające przycięcia.

Przed montażem wyjąć z opakowania i rozłożyć "na sucho" możliwie jak najwięcej płyt w celu ich doboru pod względem kolorystyki, charakteru występujących wtrąceń i użyleń a następnie wyboru miejsca ich montażu. Najlepszy efekt daje dokładne wymieszanie płyt tak, aby podobne do siebie płyty ze sobą nie sąsiadowały.

Stosować elastyczny klej (w przypadku białych marmurów lub innych kamieni naturalnych posiadających wyraźnie krystaliczną budowę i w związku z tym w mniejszym lub większym stopniu przepuszczających światło musi to być biały klej)

W przypadku występowania dylatacji należy pamiętać o uwzględnieniu jej przy planowaniu rozmieszczenia płyt na powierzchni montażowej. Zaleca się układać płyty z fugą o szerokości minimum 1 mm. Stosować fugę elastyczną. Kolor fugi powinien być możliwie zbliżony do koloru kamienia. Fugować po impregnacji kamienia (w razie wątpliwości należy zasięgnąć fachowej porady) Kamień należy impregnować wyłącznie preparatami przeznaczonymi do danego typu kamienia, stosując się do wskazówek ich producenta. Przed impregnacją zamontowanego kamienia należy dokonać próby na niewielkiej oddzielnej próbce pochodzącej z odciętej płytki tak, aby sprawdzić działanie preparatu na dany kamień. Impregnacji dokonywać po dokładnym wyschnięciu kamienia wraz z podłożem. Zaleca się dodatkowo zabezpieczyć również fugi przed nasiąkaniem. Ponieważ żaden producent impregnatów nie daje 100% pewności zabezpieczenia kamienia przed nasiąkaniem dlatego w przypadku rozlania się barwnego płynu nie należy zwlekać z jego wytarciem

Uwaga:
preparaty impregnujące zabezpieczają kamień przed nasiąkaniem rozlanych na jego powierzchni płynów wnikając do jego wnętrza i nie tworzą na jego powierzchni żadnej dodatkowej warstwy ochronnej.
w przypadku trawertynów wypełnienie naturalnych otworów charakterystycznych dla tej grupy kamieni z zastosowaniem żywic poliestrowych bądź szpachli cementowych nie oznacza, że materiały te tworzą jakąkolwiek warstwę na powierzchni płyt i tak, jak inne wyroby z naturalnego kamienia wymagają dodatkowo impregnacji.
W przypadku ewentualnych wątpliwości odnośnie natutalnego kamienia można skorzystać z porady naszych specjalistów, do których kontakt znaleźć można na stronie www.fedmar.eu

interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
prezentacja filmowa
zobacz film

katalog produktów
pobierz pdf


magazyn kamienia
Copyright © 2009 by FEDMAR
Strona główna | O firmie | Materiały | Produkty | Usługi | Realizacje | Porady | Kontakt