FEDMAR kamień naturalny

Zaprojektuj sam: kuchnia | łazienka | pokój language: po polsku in english


Fedmar Polska Sp. z o.o.
ul. Mińska 69
03-828 Warszawa,
tel.: +48 22 837 11 51
tel.: +48 22 836 16 20
e-mail: info@fedmar.eu


FEDERALMARBLE FedMar
O kamieniu

WSPÓŁCZYNNIK ODBICIA KAMIENIA
Kamienie zawierają naturalne kryształy. Te kryształy odbijają światło dając połysk powierzchni kamienia. Kiedy kryształy matowieją, są obtłuczone czy połamane nie mogą odbijać światła. Polerowane podłogi kamienne matowieją na skutek wycierania podczas zmasowanego ruchu pieszego wraz z osadami erodującymi kryształy. Normalne obuwie nie powoduje głównych uszkodzeń powierzchni, osad i drobne zanieczyszczenia natomiast tak. Osad i inne drobne zanieczyszczenia, które zalegają na powierzchni kamienia są głównymi wrogami kamieni krystalicznych. Uszkodzenie kamienia następuje, gdy pod naciskiem obuwia drobne zanieczyszczenia wycierają powierzchnię kamienia. Jedynym bezpiecznym sposobem odnowienia i wyostrzenia kryształów jest polerowanie ich diamentowymi tarczami ściernymi lub proszkami polerskimi. poprzez właściwe użytkowanie. Również wykorzystanie mat przy wejściu jest bardzo ważne ponieważ minimalizuje wnoszony piasek i inne zanieczyszczenia.

ŚRODKI OCHRONY KAMIENIA
W konserwacji kamienia w użyciu są dwa typy chemikaliów: bazujące na wodzie i na rozpuszczalnikach. Bazujące na rozpuszczalniku nie zawerają wody i nie wskazują równowagi PH. Takie składniki rozpuszczają się tylko w innych rozpuszczalnikach. Przykładami takich substancji są rozcieńczalniki do farb, większość środków do gruntowania porowatych podłoży, impregnaty, D-limonen i alkohol. Bazujące na wodzie chemikalia rozpuszczają się w wodzie i wykazują poziom PH. Takie chemikalia łączą się z wodą i się w niej rozpuszczają. Wśród chemikaliów bazujących na wodzie możemy rozróżnić: neutrealne środki czyszczące, amoniak, wybielacz i większość środków wykazujących poziom PH. Większość rozpuszczalników są to środki łatwopalne o określonej temperaturze zapłonu. Środki bazujące na wodzie nie posiadają temperatury zapłonu o ile nie dodano do nich rozpuszalnika w celu wzmocnienia produktu. Dla przykładu wiele odtłuszczalników zawiera D-limonen. W przypadku kamienia, jeśli plama pochodzi od środka bazującego na wodzie, do jego usunięcia należy użyć również wodnego środka. Wskazane jest wykorzystywanie środków bazujących na wodzie. Środki rozpuszczalnikowe są szkodliwe dla środkowiska. Środki wodne są z reguły przyjazne środowisku naturalnemu. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu ochronnym podczas pracy z chemikaliami oraz przechowuj je z dala od zasięgu dzieci.

POZIOM PH
PH jest jednostką miary określającą zasadowość i kwasowość roztworu. PH jest określane jako "power of Hydrogen" (moc wodoru). Skala PH zwiera się między 0 a 14. Od 0 do 6.5 jest kwasowy (wodór) od 7.5 do 14 jest zasadowy (wodorotlenek). 7 jest PH neutrealnym. Większość kamieni będących w użyciu jest wrażliwa zarówno na środki czyszczące kwasowe jak i zasadowe. Jednym z podowdów jest fakt, że większość kamieni jest klasyfikowana jako wodorotlenki, co czyni je zasadowo neutralnymi. Kwasy wypalają większość kamieni poprzez rozpuszczanie czynnika wiążącego. Zasady zwykle nie niszczą kamienia tak szybko, jednakże mogą psuć jakość powierzchni. Korozyjność kwasów nie zawsze może być zmierzona skalą PH. W większości przypadków im niższy numer PH tym silniejszy jest kwas. Roztwór o pH 1 jest zwykle silniejszy niż ten o pH4. Jednakże są kwasy z wyższym pH, które są silniejsze od tych z niższym pH. Jeśli chodzi o zasady im wyższe pH tym zasada powinna być silniejsza. Substancja o pH 12 jest zwykle silniejsza od tej o pH9. Używając środków czyszących zasadowych, nigdy nie używaj gorącej wody, gdyż to może podnieść zasadowość substancji z odwrotnym skutkiem. Zrozumienie poziomu pH pomoże Państwu dobrać właściwe środki, które będą używane do ochrony kamienia. Jednakże głównym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę wybierając środek czyszczący jest poziom aktywności środka. Na przykład, środki neutrealne mają pH7, jednakże niektóre środki neutrealne są silniejsze od innych ponieważ mają wyższy poziom aktywności. Istnieje wiele środków neutrealnych, które nie są wystarczająco aktywne aby gruntownie czyścić powierzchnię kamienia. Jest również wiele środków neutrealnych, które są za bardzo aktywne dla wytrzymałości kamienia.

CYKL UTRZYMANIA KAMIENIA
Kamień jest neutrealnym materiałem. Powinien być konserwowany w sposób właściwy. Po zamontowaniu kamień przechodzi przez naturalny cykl życia. Harmonogram konserwacji powinien zostać opracowany dla użytego rodzaju kamienia. Dwa główne czynniki powinny być wzięte pod uwagę, gdy opracowujemy program konserwacji kamienia: jego twardość i absorpcja. Te czynniki pomogą wybrać odpowienie środki chemiczne, szczotki oraz sprzęt niezbędy do konserwowania kamienia. Cykl konserwacji kamienia składa się z 3 segmentów: Zabezpieczenie zachowawcze: Wycieraczka wejściowa: dobrej jakości wycieraczka powinna być użyta przez cały rok. W suche dni regularne czyszczenie maty za pomocą odkurzacza jest również bardzo ważne. W dni mokre można wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie w postaci ścierki z materiału na wycieraczce wejściowej w celu wchłaniania nadmiaru wody i błota.

Utrzymanie bieżące:
1. Odkurzanie czystym mopem z włosia. Regularne czyszczenie powierzchni miękkimi szczotkami lub mopami.
2. Prawidłowe utrzymanie i czyszczenie mopa. Poprzez używanie brudnych, zaplamionych mopów można doprowadzić do poplamienia powierzchni. Zalecamy suszenie mopów po użyciu i regularna wymiana zaplamionych i zużytych na nowe.
3. Odświeżaniem wilgotnym mopem. Regularne przecieranie wilgotnym mopem z czystą i miękką wodą. Substancje nadające odświeżający zapach mogą być dodawane do wody. Należy unikać używania dodatków i chemikaliów, które mogą osłabiać końcowe wykończenie powierzchni.
4. Reperowanie wgłębień i rys z wypełniaczem lub klejem do kamienia. Podczas używania mogą pojawić się wgłębienia i rysy wynikające z nieprawidłowego użytku, spadających na powierzchnię przedmiotów, przesuwania mebli i sprzętów itd. Takie ślady powinny być wypełnione w celu zapobieżenia gromadzeniu się kurzu i brudu.
5. Natychmiastowe ścieranie rozlanych materiałów w celu uniknięcia przenikania do kamienia i pozostawiania plam. W przypadku rozlania się substancji pozostawiających plamy jak na przykład kawa czy herbata, soki owocowe, ketchup, muszdarda, wino, atrament, olej i inne tłuszcze itd konieczne jest oczyszczenie powierzchni na sucho i na mokro. Bezzwłoczne wyczyszczenie tych zanieczyszczeń zmniejszy nieprzyjemne efekty takich substancji.
6. Usuwanie plam za pomocą proszku absorbującego.
Odwołując się do punktu 5 podczas takich zdarzeń mogą powstać plamy w zależności od czasu przez jaki powierzchnia była narażona na działanie tych substancji. Plamy usuwamy za pomocą talku, który posypujemy powierzchnię plamy, nakrywamy papierem i podgrzewamy. Po wchłonięciu substancji przez talk, powierzchnię odkurzamy i przecieramy mopem.

Restaurowanie - odnawianie powierzchni kamienia za pomocą diamentowych tarcz ściernych w celu usunięcia zarysowań, śladów ściarania oraz śladów wycierania na skutek chodzenia użytkowników, głębokie oczyszczanie powierzchni szlifowanych i płomieniowanych.

interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
prezentacja filmowa
zobacz film

katalog produktów
pobierz pdf


magazyn kamienia
Copyright © 2009 by FEDMAR
Strona główna | O firmie | Materiały | Produkty | Usługi | Realizacje | Porady | Kontakt