FEDMAR kamień naturalny

Zaprojektuj sam: kuchnia | łazienka | pokój language: po polsku in english


Fedmar Polska Sp. z o.o.
ul. Mińska 69
03-828 Warszawa,
tel.: +48 22 837 11 51
tel.: +48 22 836 16 20
e-mail: info@fedmar.eu


FEDERALMARBLE FedMar
Produkty z naturalnych marmurów i trawertynów

OPIS MATERIAŁÓW:

Marmur to skała metamorficzna powstała w procesie przeobrażenia skał węglanowych (wapieni i dolomitów). W zależności od domieszek mineralnych może przyjmować różne barwy i wzory przez co jest materiałem niepowtarzalnym, dającym po ułożeniu na powierzchni piękny i oryginalny efekt. Najszlachetniejsze, krystaliczne, czysto kalcytowe białe marmury w cienkich płytkach bywają przeświecające. Trawertyn powstaje poprzez akumulację kalcytu pochodzącego z gorących źródeł i w swej strukturze posiada wiele otworów powstałych na skutek przepływu przez kamień wody. Otwory te są w gotowych wyrobach najczęściej wypełniane syntetyczną żywicą lub szpachlą cementową. Jeśli otwory te pozostają niewypełnione wzrastają wymagania związane z utrzymaniem kamienia we właściwej kondycji w trakcie jego eksploatacji. Bloki trawertynowe, z których wytwarzane sią płyty mogą być cięte w dwóch kierunkach: w poprzek i wzdłuż uwarstwienia. Przy cięciu wzdłużnym widoczne jest charakterystyczne ukierunkowane uwarstwienie. Ten sposób cięcia trawertynu w Polsce znany jest powszechnie jako cięcie klasyczne (z ang. classic-cut). Płyty cięte wzdłuż wyglądają bardziej naturalnie, zaś cięte poprzecznie są bardziej jednorodne w kolorze.

Występujące w płytach marmurowych oraz trawertynowych wahania w odcieniach koloru, zawartości mineralnych wtrąceń oraz pojawiające się w mniejszych lub większych ilościach kalcytowe użylenia są naturalną cechą charakterystyczma dla tych materiałów i nie mogą być przedmiotem reklamacji.

ZASTOSOWANIE
Współcześnie marmur oraz trawertyn znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, najczęściej jako materiały na wewnętrzne okładziny ścienne, posadzki, blaty łazienkowe, parapety, stopnie schodowe itp (w przypadku posadzek do montowania w miejscach o średnim i małym natężeniu ruchu, przy czym trawertyn na posadzki instaluje się najlepiej w formie wypełnianej żywicą lub szpachlą cementową.),. Zastosowanie płyt kamiennych na posadzkach dobrze się sprawdza przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ długo utrzymują skumulowane w sobie ciepło. Należy jednak pamiętać, aby podłogę taką układać na specjalny elastyczny klej.

WSKAZANIA EKSPLOATACYJNE
W celu zachowania niepowtarzalnego piękna zarówno marmur jak i trawertyn, jako naturalne kamienie, wymagają przestrzegania pewnych zasad odnośnie ich montażu i pielęgnacji.

W przypadku białych marmurów do montażu należy stosować wyłącznie białe kleje, w celu uniknięcia ciemnych przebarwień płyt. Zarówno marmur jak i trawertyn, podobnie jak wszystkie inne stosowane w budownictwie naturalne kamienie, posiadają pewną nasiąkliwość i mogą podlegać działaniu płynów pozostawiających plamy (wino, kawa, herbata, atrament, olej itp.) Należy więc pamiętać o impregnacji przy użyciu środków chemicznych specjalnie do tego celu przeznaczonych. Biorąc pod uwagę specyfikę materiału jakim jest kamień oraz mechanizm działania zabezpieczeń systemów impregnacyjnych (oddziaływanie na strukturę przy powierzchni kamienia), impregnację należy wykonywać starannie, stosując specjalnie do tego przeznaczone preparaty oraz postępować zgodnie z zaleceniami ich producenta. Jeśli jest to konieczne zabieg ten należy powtórzyć, aż do osiągnięcia właściwego efektu. Nie należy jednak przesadzać z ilością stosowanego preparatu, ponieważ jego nadmiar pozostawiony na powierzchni jest dość trudno usuwalny. Impregnację powierzchni kamiennych należy przeprowadzać po ich montażu i całkowitym wyschnięciu podłoża, kleju oraz samych kamieni. Czas schnięcia zależy indywidualnie od zastosowanych do montażu materiałów oraz wilgotności montowanych kamiennych elementów.

Do konserwacji okładzin z marmuru lub trawertynu należy stosować wyłącznie środki przeznaczone do naturalnych kamieni z uwzględnieniem ich rodzajów (najlepiej stosować preparaty specjalnie przeznaczone dla marmurów lub trawertynów). Do prostego odświeżania najlepiej posługiwać się wilgotnym mopem lub ściereczką używając czystej i miękkiej wody z dodatkiem ewentualnie substancji zapachowych (stosować raczej substancje nautralne). W przypadku rozlania się płynów pozostawiających plamy, ich natychmiastowe wytarcie nie pozostawia na zaimpregnowanym kamieniu żadnych śladów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na płyny zawierające kwasy (w tym naturalne kwasy jak np. sok z cytryny). Dłuższe oddziaływanie kwasów na zaimpregnowaną kamienną powierzchnię może ją trwale odbarwić a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia impregnacji i spowodować odbarwienia w głębi kamienia. Natychmiastowe usunięcie z powierzchni kamiennej takich płynów eleminuje całkowicie niepożądany efekt ich działania. W przypadku kamiennych posadzek, chcąc jak najdłużej zachować ich nienaganny wygląd, należy szczególnie unikać obecności na powierzchni płyt nanoszonego z zewnątrz piasku.

Powstałe w czasie nieprawidłowej eksploatacji ubytki lub pęknięcia należy uzupełniać szpachlami lub klejami do kamienia.

interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
interaktywna aplikacja
prezentacja filmowa
zobacz film

katalog produktów
pobierz pdf


magazyn kamienia
Copyright © 2009 by FEDMAR
Strona główna | O firmie | Materiały | Produkty | Usługi | Realizacje | Porady | Kontakt